آنری: باید بازیکنان بلژیک را به خودباوری برسانیم


آنری: باید بازیکنان بلژیک را به خودباوری برسانیم


روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ پس از اين‌كه از سوي آرسن ونگر از حضور در دپارتمان باشگاه آرسنال و مربيگري تيم جوانان منع شد، به ادامه فعاليت در شبكه اسكاي اسپورت و تحليل بازي‌هاي ليگ برتر پرداخت. او كه به خاطر تريبون اسكاي اسپورت از باشگاه محبوبش دور شده بود، اخيراً به عنوان دستيار روبرتو مارتينس در تيم ملي بلژيك انتخاب شده و بايد كارش را از همين هفته شروع كند. تيري آنري مهاجم سابق آرسنال در گفت‌وگو با اسكاي اسپورت از چالش جديدي كه با آن درگير شده صحبت كرد و به مردم بلژيك وعده تاريخ‌سازي در جام جهاني‌ 2018 روسيه را داد.

بلژيك مي‌تواند تاريخ‌ساز شود
تيري آنري از پست جديدي كه پيدا كرده هيجان‌زده شده و اين شوق را پنهان نمي‌كند: «اين يك چالش هيجان‌انگيز خواهد بود. يكي از كارهايي كه ما بايد در تيم ملي بلژيك انجام دهيم اين است كه بازيكنان را از نظر رواني به اين باور برسانيم كه مي‌توانند تيمي عالي باشند. فكر مي‌كنم اين تيم مي‌تواند تاريخ‌ساز شود. مسئله‌اي كه وجود دارد باور بازيكنان نسبت به اين اتفاق است.»

دستيار دوم مارتينس هستم
آنري تلويحاً اعلام كرد به عنوان دستيار دوم در تيم ملي بلژيك فعاليت خواهد كرد و وظايفش تعريف شده است: «من دستيار دوم روبرتو هستم. مارتينو نفر اول است و من طبق ساختاري كه وجود دارد به او و تيم ملي بلژيك كمك خواهم كرد.»

بازي آساني با قبرس نداريم
بلژيك براي صعود به جام جهاني‌ 2018 بايد هفته آينده در بازي اول با قبرس ديدار كند. ديداري كه از ديد آنري آن‌طور كه همگان فكر مي‌كنند آسان نخواهد بود: «من خودم به عنوان بازيكن در چنين شرايطي قرار داشتم. بازي اول با قبرس آن هم مهمان، مي‌دانم كه همه فكر مي‌كنند آسان است اما شرايط مشكلي برايمان در آنجا به وجود خواهد آورد. شرايط بازي و زمين حريف، اتفاقاتي است كه مي‌تواند بازي را برايمان سخت كند. ما ديديم كه ايسلند در يورو 2016 چه كار كرد، پس بازي با قبرس آسان نخواهد بود.»

كار با بازيكنان را دوست دارم
بهترين گلزن تاريخ باشگاه آرسنال از علاقه‌‌اش به كار با بازيكنان مي‌گويد: «بودن كنار تيم ملي بلژيك به عنوان دستيار كسي كه سال‌ها مربي بوده براي من يك نكته مثبت است اما مهمترين چيز اين است كه اين شانس را دارم تا كنار يك مشت بازيكن باشم و با آنها كار كنم. من آنها را به چشم يك هوادار نگاه مي‌كنم.»

منچسترسيتي هم فكر نمي‌كرد قهرمان شود
شماره 14 سال‌هاي نه چندان دور باشگاه آرسنال براي اين‌كه پتانسيل واقعي بلژيك را نشان دهد از مثال منچسترسيتي استفاده كرد: «برگرديم به عقب، منچسترسيتي هرگز فكر نمي‌كرد كه مي‌تواند روزي قهرمان ليگ برتر شود اما آنها الان به جايي رسيده‌اند كه به فتح ليگ قهرمانان اروپا مي‌انديشند. بنابراين همه چيز به خودباوري برمي‌گردد.»

تيم قهرمان، بازيكنان شگفت‌انگيز مي‌خواهد
از نظر آنري تيمي كه مي‌خواهد قهرمان شود بايد چنين فاكتورهايي را داشته باشد: «تو به باور، كيفيت، يك نقشه، رهبري، فلسفه و شخصيت نياز داري. البته تو به بازيكنان شگفت‌انگيز هم احتياج داري و آنها بايد بفهمند در چه جايگاهي هستند و اطمينان پيدا كنند مي‌توانند بخشي از تاريخ شوند. خودباوري خيلي مهم است. همه ما مي‌دانيم ساختن يك تيم چقدر سخت است. پس وقتي تو چنين فرصتي را داري بايد تلاش كني تا به آن هدفي كه مي‌خواهي برسي. بايد براي رسيدن به آن هدف تمركز كني و بهترين تلاشت را ارائه دهي چون به جز بلژيك تيم‌هاي خوب ديگري هم هستند.»پاسخ دهید