ابتدا گل نخوردن و بعد گل زدن!


ابتدا گل نخوردن و بعد گل زدن!


امروز در بوندس‌ليگا مي‌بينيم بايرن‌مونيخ در هر بازي به طور ميانگین سه گل به‌ثمر مي‌رساند در حالي كه در فاز دفاعي هم موفق نشان داده است. اين بدين معني است كه در فوتبال مي‌توان هم در حمله خوب بود و هم در دفاع. تأثير فوتبال خوب بايرن و ديگر تيم‌هاي بوندس‌ليگايي را در تيم‌ملي آلمان به وضوح ديده‌ايم. تيمي كه با بازي‌هاي شايسته و درخور تحسين قهرمان جام‌جهاني‌ 2014 شد. كيفيت بازي‌هاي باشگاهي اثر مستقيم روي تيم‌ملي دارد. اين يك دليل واضح و مبرهن دارد. بازيكنان در طول فصل فقط چند جلسه با تيم‌ملي تمرين مي‌كنند و بيشتر در تمرينات تيم‌هاي باشگاهي و مسابقات باشگاهي حضور دارند. امروز در ليگ‌هاي معتبر دنيا مي‌بينيد كه بازيكن نزديك به 60 بازي باشگاهي انجام مي‌دهد در حالي كه تعداد بازي‌هاي ملي در بهترين حالت به 10بازي يا كمي بيشتر و كمتر مي‌رسد.

تيم‌ملي پيش از بازي‌هاي مقدماتي جام ملت‌هاي آسيا و جام‌جهاني‌ كه اخيراً شروع شده بيشتر تدافعي و كمتر تهاجمي بود به‌طوري كه تعداد گل‌هاي زده‌مان انگشت‌شمار بود. اين سبب انتقاد برخي از مربيان باشگاهي از كروش شد در حالي كه امروز مي‌بينيم آمار و ارقام در ليگ ‌برتر به فوتبال تدافعي نزديك‌تر است و باشگاه‌هاي ما علاقه‌مند به فوتبال تدافعي هستند.

نكته جالب در اين جدول اینکه در حالي كه صدرنشين ليگ ‌برتر جزيره و لاليگا در حال نزديك شدن به 5/2 گل در هر بازي هستند فيورنتينا صدرنشين سري A در هر بازي دو گل مي‌زند. جالب اينكه از قبل هم فوتبال ايتاليا به فوتبال تدافعي شهره بوده است و اين شايد يكي از دلايل عدم موفقيت فوتبال ايتاليا در مسابقات بين‌المللي در سال‌هاي اخير باشد.

استقلال به عنوان صدرنشين ليگ ‌برتر در حوزه دفاع تيم نسبتاً موفقي است اما فوتبال باشگاهي ايران كه بيشتر تماشاگران خود را از دست داده نيازمند بازي‌هاي تهاجمي‌تر است. در دربي ديديم كه استقلال بعد از زدن گل برتري خيلي زود عقب كشيد در حالي كه اگر به بازي تهاجمي خود ادامه مي‌داد شايد گل‌هاي بعدي را به ‌ثمر مي‌رساند و در بدبينانه‌ترين حالت اگر هم گل مي‌خورد بازي جذاب‌تر مي‌شد.

البته اين‌طور نيست كه در ليگ ‌برتر فقط استقلال در حوزه گلزني كم‌فروغ باشد. بيشتر تيم‌هاي ما ابتدا به گل نخوردن و بعد گل زدن فكر مي‌كنند كه اين طرز تفكر تنها منجر‌ به تثبيت ساختار دفاعي فوتبالمان خواهد شد در حالي كه حمله هم بخشي از فوتبال است. از سويي آن چه تماشاگر را به وجد مي‌آورد گل است نه تبحر در دفاع از دروازه.

 

پاسخ دهید