ابعاد رسانه‌ای المپیک ریو در فرهنگسرای رسانه بررسی می‌شود


ابعاد رسانه‌ای المپیک ریو در فرهنگسرای رسانه بررسی می‌شود


به گزارش خبرورزشی و به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه­‌های اجتماعی، المپیک 2016 ریو به پایان رسید و طبق معمول رویدادهای مشابه، بسیاری از معادلات ورزشی جای خود را به اتفاقات، پدیده­‌ها و حاشیه­‌های غیرقابل پیش‌­بینی داد.

قهرمانان و نام‌آوران زیادی سقوط و نزول کردند؛ در مقابل، چهره ‌های جدیدی در عرصه قهرمانی معرفی شدند، که شاید به لحاظ فنی شخصیت قهرمانی نداشتند.

بررسی موشکافانه این رویداد بزرگ چه از نظر روان­شناسی و چه از منظر اقتصاد، سیاست و جامعه­ شناسی به خوبی نشان­‌دهنده آن است که المپیک به عنوان یک پدیده چندوجهی، به لحاظ هژمونیک سال­‌هاست که یک پدیده ذاتاً رسانه‌‌ای است؛ یک برنامه بزرگ تلویزیونی و یک سوژه تمام عیار برای بازار شبکه­‌های اجتماعی.

با این تحلیل، شما در المپیک لزوماً با یک سری ورزش­کار روبرو نیستید، که بر اساس توانایی فنی خود با یکدیگر رقابت کنند. بلکه المپیک چیزی شبیه یک فستیوال سینمایی است، که در آن بازیگران باید بتوانند نمایش بهتری داشته باشند.

واقعیت رسانه ­ای در المپیک رفته رفته جایگزین واقعیت ورزشی آن می­‌شود.

ورزشکاران -بخوانید هنروران- در آن ازدواج می­‌کنند، تبلیغ حزب و ساختار سیاسی­‌شان را می‌کنند، دین و اعتقاداتشان را ترویج می‌دهند، به جنبش­‌های جنسیتی یا نژادی ملّی و فرا ملّی پالس می‌فرستند و در نهایت بر خلاف گذشته که چین به پشتوانه جمعیت و پتانسیل بسیار متنوع آن، با اختلاف بسیار، اول بلامنازع بود؛ قافیه را تا روز آخر به امپراطوری رسانه‌­ای ایالات متحده باختند.

رسانه­‌ها، ورزشکار معرفی می­‌کنند؛ او را تضعیف و گاه تقویت می­‌نمایند و در نهایت انگار این رسانه­‌ها هستند که با قابلیت­‌هایشان می‌توانند بازنده و برنده را هدایت کنند و حتی معنای برنده و بازنده را پس از توزیع مدال­‌ها تعیین کنند؛ این جنبه را به ویژه در موضوع مدال پهلوان وزنه‌­برداری خودمان دیدیم.

البته ورود رسانه به معنا و ذات المپیک سوای اتفاقاتی است که معمولاً به عنوان حاشیه­‌های رسانه­‌ای آن بروز می­‌کند و خاطرات و تأثیرات شگرفی را شکل می‌دهد. از اشتباهات رسانه‌­ای مانند واکنش ناشیانه به شایعه فوت یک مجری مشهور گرفته تا اظهارات موهونی که یکی از ورزشکاران زن دو و میدانی را آزرد.

المپیک ریو با ناکامی‌های بسیار ورزش کشور به پایان رسیده، اما پیشاپیش همان­طور که رسانه‌ها برنز «کیمیا علیزاده» را طلا قیمت نهادند و باخت «بهداد سلیمی» را بُرد قیمت زدند­؛ باید دید که پس از ندیدن توفیق تیم­‌های داوری و مهندسی، احساسات مردمی به سمت هم­دردی با تیم شکست­ خورده کشتی فرنگی، جریان رسانه­‌ای کشور از چه سمت و سویی قربانی می­‌گیرد؟

همین نمایش­‌ها و حاشیه ‌های پر رنگ­‌تر از متن و جنجال برانگیز رسانه ‌ای و این ناکامی­‌ها و اتفاق­ات غیرمنتظره بهانه‌ای شد که فرهنگسرای رسانه نشستی در همین راستا و در جهت بررسی فراز و نشیب­‌های المپیک 2016 ریو برگزار کند.

بررسی ابعاد رسانه­‌ای المپیک ریو سه‌شنبه 9 شهریور ماه ساعت 17 با حضور مسئولان ورزشی، فعالان رسانه­‌ای و خبرنگاران در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌شود.

علاقمندان جهت حضور در برنامه با شماره 3-22888681 و یا ارسال عدد 1 به سامانه 2000183723 اقدام کنند و جهت شرکت در برنامه به نشانی ابتدای خیابان پاسداران، خیابان گل‌نبی، خیابان ناطق نوری، میدان قبا مراجعه کنند.

 

پاسخ دهید