اتفاقات مهم دنیا در عصر توتی

ایران ورزشی: گمانه‌زنی‌ها درباره آینده فرانچسکو توتی سرانجام به پایان رسید و همان چیزی که خیلی‌ها پیش‌بینی کرده بودند به واقعیت مبدل شد. فرانچسکو توتی، کاپیتان تیم فوتبال رم اعلام کرد که بازی فردای تیمش برابر جنوا در هفته پایانی سری A آخرین بازی‌اش برای جالوروسی خواهد بود. توتی که ماه سپتامبر (شهریور) امسال ۴۱ ساله می‌شود، سال ۱۹۸۹ به تیم جوانان رم پیوست و از آن روز تا کنون ۷۸۵ بازی برای تنها باشگاه دوران بازیگری‌اش توپ زده و ۳۰۷ گل هم برای آن به ثمر رسانده است. در این مدت اما اتفاقاتی در دنیا رخ داد که بهتر نشان می‌دهد گلادیاتور امپراتوری رم چقدر دوام آورده است.

پنج رییس جمهور در آمریکا


از روزی که توتی پایش را در رم گذاشت ۵ نفر رییس جمهور آمریکا شدند: جورج پوش پدر، بیل کلینتون، جورج بوش پسر، باراک اوباما و دونالد ترامپ.

۵۵ مربی در سیسیل


در ۲۸ سالی که از ورود توتی به جالوروسی می‌‌گذرد، پالرمو ۵۵ بار مربی عوض کرده است که شامل ۴ بار عزل و نصب فرانچسکو گویدولین و دو بار انتصاب و اخراج جان پیرو گاسپرینی می‌شود.

آزادی ماندلا


دوران بازیگری توتی با آزاد شدن نلسون ماندلا، اسطوره آزادی‌خواه آفریقای جنوبی از حبس، تبدیل شدن او به رییس‌جمهور این کشور، اهدای جایزه صلح نوبل به او و در نهایت درگذشت او مقارن بود.

هفت جام جهانی


در مدت زمانی که توتی برای رم توپ زده ۷ دوره جام جهانی برگزار شده است که در یکی از آنها در سال ۲۰۰۶ توتی به تیم ملی ایتالیا برای کسب عنوان قهرمانی کمک کرد. دیگر کشورهایی که در دوران بازیگری توتی جام جهانی را فتح کردند، آلمان غربی، برزیل، فرانسه، اسپانیا و آلمان بودند.

آغاز ریاست جمهوری زمین


توتی اولین بازی‌اش در تیم بزرگسالان رم را ۲۸ مارس سال ۱۹۹۳ انجام داد یعنی یک روز پس از آنکه جیانگ زمین به عنوان رییس جمهوری چین انتخاب شد. از آن زمان تا کنون دو نفر دیگر، هو جینتائو و ژی‌جینپینگ رییس جمهور چین شدند.

تولد سنگربان آینده‌دار آتزوری


زمانی که جان‌لوییجی دوناروما، دروازه‌بان خوش آتیه میلان متولد شد، توتی در حال سپری کردن ششمین فصل دوران بازیگری‌اش در سری A بود. او فصل ۹۹-۱۹۹۸، ۱۲ گل زد.

۳ پاپ


توتی پادشاه رم است و او از زمانی که به جالوروسی پیوسته، سه پاپ به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان به واتیکان وارد شدند: ژان پل دوم، بندیکت شانزدهم و فرانسیس.

بازیکنانی که به دنیا نیامده بودند


تقریباً یک سوم (۳۲ درصد) از بازیکنان این فصل سری A زمانی که توتی اولین بازی‌اش را برای رم انجام داد حتی متولد نشده بودند.

از قهرمانی تا ورشکستگی ناپولی


ناپولی فصل ۹۰-۱۹۸۹ قهرمان سری A‌ شد زمانی که توتی در تیم جوانان رم بود. از آن زمان تا کنون آبی‌پوشان شهر ناپل ورشکسته‌ شده‌اند، به سری C سقوط کردند، دوباره به سری A برگشتند و در لیگ قهرمانان بازی کردند.

پارک ژوراسیک روی پرده رفت


سه ماه بعد از اینکه توتی اولین بازی‌اش را برای تیم بزرگسالان رم انجام داد فیلم سینمایی معروف پارک ژوراسیک اکران شد که جزو پرفروش‌ترین فیلم‌‌های هالیوود بود.

پاسخ دهید