با وجود دو شکست ابتدای فصل / نوری همچنان ایده‌آل و محبوب برمنی‌هاست 

به گزارش “ورزش سه” ،  نوری پس از اتمام هفته‌ی سوم بوندسلیگا در فصل 17/2016 در حالی به‌عنوان سرمربی تیم وردربرمن انتخاب شد که برمن فصل گذشته را تنها با 2 امتیاز اختلاف نسبت به تیم‌های سقوط‌کننده به بوندسلیگای 2 به اتمام رسانده بود و در فصل جاری نیز پس از 3 شکست  و با تفاضل گل -10، در قعر جدول رده‌بندی بود. نوری در آن زمان مربی تیم دوم برمن بود و تجربه‌ی مربیگری در هیچ لیگ معتبری را نداشت. ولی خیلی زود توانست خود را به یکی از مطرح‌ترین مربیان فصل در بوندسلیگا تبدیل کند تا تیمش در انتهای فصل با اروپا تنها 3 امتیاز فاصله داشته باشد.نوری پس از باخت 4-1 برمن مقابل مونشن گلادباخ، برای اولین بار به‌عنوان سرمربی در بوندسلیگا روی نیمکت برمن نشست. در اولین تجربه‌ی حضورش روی نیمکت، وردربرمن در نمایشی بسیار نزدیک و با گل دقیقه‌ی 90 تیم ماینتز بازی را 2-1 واگذار کرد. پس‌ از آن نوری توانست در 3 بازی متوالی خود 7 امتیاز به‌دست آورد و در این‌ بین 2 پیروزی در مقابل ولفسبورگ و لورکوزن در خانه به‌دست آورد. تا آغاز نیم‌فصل دوم نوری بیشتر اصرار به برقراری ارتباطی صمیمانه و حرفه‌ای بین تیم مربیگری و بازیکنان داشت و با آزمون‌ و خطاهای خود توانست بالاخره در مسیر سعادت قرار گیرد. با آغاز نیم‌فصل دوم و باز هم از بازی مقابل ماینتز همه‌چیز تغییر کرد. نوری رکورد فوق العاده ای به‌جا گذاشت. 11 بازی بدون شکست. 9 برد و 2 مساوی. آنها با نتایجی پرگل تیم‌های اروپایی لایپزیگ و فرایبورگ را شکست دادند و توانستند تا مکان ششم جدول رده‌بندی پیش روی کنند. کسی باور نمی‌کرد که وردربرمن اینقدر متحول شده است. با 3 باخت در مسابقات پایانی لیگ، برمن توانست در رده‌ی هشتم جدول به‌کار خود در بوندسلیگا پایان دهد و مکس کروزه نیز با 15 گل زده از تأثیر گذارترین بازیکنان فصل بوندسلیگا معرفی شد.

 نوری تحولات عظیمی در ترکیب برمن ایجاد کرد که مهم‌ترین آن دفاع 3 نفره ی این تیم بود. زمانی که نوری به‌عنوان سرمربی وردربرمن معرفی شد، بسیاری از بازیکنان اصلی تیم با مصدومیت دست‌وپنجه نرم می‌کردند. به‌غیر از اندیشه‌های تاکتیکی نوری، مصدومیت بازیکنان تیم در پست‌های مختلف نیز بر ترکیب جدید برمن تأثیرگذار بود. با مصدومیت مهاجمان اصلی برمن در آن مقطع حساس، نوری ترجیح داد تا به مهاجم تیم دوم برمن که قبلاً زیر نظر خودش کار می‌کرد، اطمینان کند و جواب این اعتماد را نیز از عثمان مانه گرفت. همچنین به دلیل تجربه‌ی حضورش در تیم جوانان، ارتباط بسیار خوبی با بازیکنان جوان‌تر تیمش ایجاد کرد و از طرف بزرگان تیم همچون کلادیو پیزارو نیز مورد احترام فراوان قرار گرفت.


 
نوری چند بازیکن جوان و تأثیرگذار دیگر را به وردربرمن هدیه و به فوتبال آلمان معرفی کرد. تأثیرگذارترین بازیکنی که از سوی وی کشف شد، ماکسیمیلیان آگشتاین بود که با 19 سال سن به تیم اصلی آمد و در این فصل نیز در هر دو بازی وردربرمن به‌عنوان مهره‌ی اصلی قدم به میدان مسابقه گذاشته است. همچنین میلوس وجکوویچ تحت نظر نوری رشد کرد و از بازیکنان تأثیرگذار فصل گذشته‌ی تیمش به‌حساب آمد. ارزش بسیاری از این بازیکنان خیلی زود در بازار نقل و انتقالات افزایش یافت تا سرمایه‌ی باشگاه نیز دستخوش تغییر قرار گیرد.

نوری یک هفته مانده به‌پایان بوندسلیگا قرارداد خود را با پیشنهاد مدیران وردربرمن تمدید کرد. اطلاعاتی در مورد مبلغ و مدت‌زمان تمدید قرارداد نوری به بیرون درز نکرد ولی مشخصاً هم مدیران باشگاه از این اتفاق خوشحال بودند، هم هواداران و هم خود نوری. فرانک بومان، رئیس باشگاه وردربرمن در این رابطه می‌گوید: ” آلکس زمانی به تیم ما اضافه شد که همه ناامید بودیم. شرایط سختی را داشتیم سپری می‌کردیم و به کسی احتیاج داشتیم که ما را از این موقعیت نجات دهد. نوری به بهترین نحو ممکن این کار را انجام داد و فراتر از حد تصور ما ظاهر شد. برای همین ما خواستار تمدید قرارداد وی و ادامه دادن به روند پیشرفت برمن هستیم. “نوری از نظر اخلاقی هم مورد تأیید مدیران باشگاه و هواداران است. او هیچ‌وقت برای باخت هایش بهانه نمی‌آورد و مسئولیت شکست‌ها را قبول می‌کند. روحیه‌ی تیمی را بین بازیکنان تقویت می‌کند و نگاهش به آینده سطحی نیست. نباید فراموش کرد که وردربرمن برای رسیدن به رکورد 11 بازی بدون شکست، زمان زیادی را صرف اطمینان به سرمربی خود کرد. برای همین، هیچ‌گاه با 2 باخت در ابتدای فصل نمی‌توان نوری و وردربرمن را قضاوت کرد.


 


وردربرمن در مسابقه‌ی اخیر خود مقابل بایرن بازی بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشت و اگر گل‌های کلاس جهانی لواندوفسکی نبود، بایرن در همین ابتدای فصل امتیاز از دست‌داده بود. تیم نوری منسجم است و باوجود از دست دادن سرگی نبری، ستاره‌ی فصل پیش خود، به نظر نمی‌رسد در انتهای فصل این تیم را در نیمه‌ی پایینی جدول بوندسلیگا ببینیم. باید صبر کرد و دید نوری تا کجا می‌تواند تفکرات خود را پیاده‌سازی و وردربرمن را به رؤیای بازگشت به اروپا نزدیک‌تر کند.


 


راستین رادور


پاسخ دهید