تیم ملی فوتبال، جام جهانی


تیم ملی فوتبال، جام جهانی


روزنامه خبرورزشی/ پنج‌شنبه روز مهمی برای فوتبال ملی ماست. اولین بازی مقدماتی مرحله سوم برای حضور در جام جهانی فوتبال. ایران چهار دوره در جام جهانی حضور یافته و حریف ایران یعنی قطر که تا به امروز موفق نشده است به جام جهانی راه پیدا کند، برای سال ۲۰۲۲ میزبان جام جهانی است. کشوری با ۲٫۵ میلیون نفر جمعیت که نزدیک به دو میلیون آن قطری نیستند. یکی از کوچک‌ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان. قطری‌ها استقلال خود را از انگلیسی‌ها گرفتند. چندین دهه جزو خاک ایران بوده‌اند و سال‌ها تحت استعمار دولت عثمانی بوده و چند صباحی هم عربستان مدعی آن‌ها شد و به حمله سال ۱۹۹۲ منجر شد که با دخالت مصر، قضیه فیصله پیدا کرد. قطری‌ها یاد گرفته‌اند که یک پیمان نظامی محکم با آمریکا ببندند تا از حمله و تجاوز در امان بمانند.
فوتبال قطر چون امارات، بحرین، عمان و کویت گلخانه‌ای شکل گرفت و با تزریق پول، کمی باد شد و بالاخره کمی ریشه گرفت و با خرید بازیکنان خارجی و مهر قطری بر پیشانی آنان، فوتبال ملی خود را تا حدودی رونق بخشیدند. آن‌ها امروز در رده ۸۵ رنکینگ جهانی فوتبال قرار دارند. یک مربی اهل اروگوئه دارند و چندین بازیکن برزیلی، اروگوئه‌ای، مصری و دیگر کشورها. آن‌ها در اوایل فوتبال ۹ بر صفر مغلوب کویت شدند و همین چند ماه پیش ۱۵ بر صفر کشور بوتان را بردند.
به آمار بازی‌های آخر آن‌ها اگر دقت کنیم، به پیشرفت آن‌ها پی می‌بریم. پیروزی مقابل تایلند، اردن و عراق، شکست مقابل آلبانی، ترکیه و چین.
بازی ما در روز پنج‌شنبه مقابل قطر بسیار مهم است. از تمام جهت برای ما اهمیت دارد. این بازی آغاز حرکت به سمت جهانی است و ریزش خیلی از حواشی‌های پوچ برای فوتبال.
به نظر می‌رسد آقای کی‌روش برای بازی با قطر و چین باید یک استراتژی تعریف کند چون به فاصله پنج روز و سفر طولانی به چین، باید این بازی انجام شود. استراتژی و تاکتیک برای دو بازی سخت.
قطر همه بازیکنان قدیمی خود را دارد. کلوده لکومته یا امین لکومته عدنانی دروازه‌بان مورد اعتماد قطری‌هاست. چهار مدافع ثابت و باتجربه قطری‌ها محمد موسی، عبدالکریم حسن، بوعلم کوگی و المهدی علی هستند که نقاط سست در میان مدافع راست و میانی آن‌ها کاملاً محسوس است.
قطری‌ها نقطه قوت‌شان در فاز هجومی است، آنجا که آندرس کوئینتانا تاباتا، سوریا و حسن خالد هیدوس قرار دارند. این‌ها نکات کوچکی است که بد نیست در ذهن مدافعان ما باشد.
روز پنج‌شنبه باید از تمام توان روانی، فنی و حتی مردمی خود برای این بازی استفاده کنیم. تماشاگران نقش مهمی دارند و امید ما به هوراهای آن‌ها و حضورشان در ورزشگاه است.
بهترین امکانات را به بازیکنان تیم ملی بدهید تا از این بازی به سلامت عبور کنیم. استارت و آغاز این بازی‌ها روحیه‌ای مضاعف به فوتبال ملی ما می‌دهد. قدر این روز و این بازی را بدانیم.

پاسخ دهید