شاهین نصیری‌نیا: حاشیه، خود علی مرادی است

مرتضی رضایی: شاهین نصیری نیا معمولا انتقادهای به جایی می کند. انتقادهایی که همیشه هم با واکنش فدراسیون وزنه برداری روبرو شده است.او در ینگه دنیا دارد در کادر فنی تیم ملی آمریکا شاگردانش را برای مسابقات جهانی آماده می کند و در ایران هنوز جنگ بر سر قدرت است و قهرمانان ملی ما هنوز تکلیف شان روشن نیست.با نصیری نیا تماس گرفتیم تا او درباره وضعیت خودش،تیم ملی آمریکا،تیم ملی ایران و اتفاقاتی که اخیرا در فداسیون افتاده حرف بزند.شاهین ابتدا درباره خودش گفت:«در حال حاضر در تیم ملی آمریکا مشغول مربیگری هستم .داریم خودمان را برای مسابقات جهانی آماده می کنیم و تمریناتمان به خوبی در حال انجام است.خدا را شکر.تمرینات مان ادامه دارد.روی نقاط ضعف و قوت بچه ها کار کرده ایم و امیدواریم شرایط تا دو ماه آینده بهتر از این هم شود.»
او سپس به مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در تایلند و استعدادهایی که در این مسابقات حضور داشتند اشاره کرد و گفت:«ایران همیشه استعدادهای خوبی داشته و همین جوانان و نوجوانان آینده وزنه برداری کشور هستند.ما در گذشته هم استعدادهای خیلی خوبی داشتیم که به دلیل عدم مدیریت مناسب فرصت را از دست دادند.همین مدیریت فعلی باعث از دست رفتن استعدادهای این رشته است.امیدوارم استعداد های ایران بتوانند به جایگاهی که لایق آن هستند برسند و این امر فقط با سرمایه گذاری در رده جوانان و نوجوانان محقق می شود. نه اینکه فقط 7 یا 8 نفر را در این دو تیم داشته باشیم و بقیه را به حال خود رها کنیم.»
از نصیری نیا درباره پیش بینی اش از مسابقات آمریکا سوال کردیم که او این واکنش را نشان داد:«مسابقات جهانی چند ماه دیگر آغاز می شود و تیم ملی ایران تازه سرمربی اش انتخاب شده است.با این شرایط کار سختی پیش روی ایران است.من دوست ندارم زیاد در این مورد حرف بزنم.مسابقات آمریکا نزدیک است امیدوارم اتفاق های خوبی برای ایران بیفتد.»
دارنده مدال جهانی وزنه برداری اشاره ای هم به انتخابات فدراسیون جهانی و شرط بندی فدراسیون ایران روی اسب بازنده می کند و می گوید:« آیان سال های زیادی است که در پست دبیرکلی و ریاست فدراسیون جهانی حضور دارد و به همین دلیل اکثر کشورهای جهان را با خود همراه دارد. من در این انتخابات، سیاست و راهبرد فدراسیون وزنه برداری ایران را بسیار ناشیانه دیدم. بنظرم بیشتر از آیان، خود ما با این سبک مدیریت بیشترین ضربه را به خودمان می زنیم. به نظر من رییس و اعضای فدراسیون ایران هستند که دارند به خودمان ضربه می زنند. کما اینکه در زمان خود ما هم همین آقای مرادی به وزنه برداری ایران ضربات بدی وارد کرد و به گونه ای نسل جوان وزنه برداری ما را نابود کرد.چنین مدیریتی فقط به فکر منافع شخصی است نه پیشرفت وزنه برداری کشور. مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید به فکر این رشته باشند و مدیری لایق را برای آن انتخاب کنند.»
وقتی از نصیری نیا درباره تنهایی تمرین کردن کیانوش رستمی سوال کردیم او این واکنش را نشان داد و گفت:«شورای فنی شورایی است که فقط “بله قربان گو” است.هیچ اختیاری از خود ندارد. هر حرفی که علی مرادی بزند همه باید بگویند چشم! هیچکس حتی نمی تواند عقیده شخصی خود را بیان کند. هر کس هم که بخواهد چنین کاری کند، همانند عطار اشرفی از این شورا کنار گذاشته می شود. شورای فنی باید از افراد فنی تشکیل شود. این جور افراد در این شورا بسیار کم هستند. آن هایی هم که هستند فقط اوامر رییس را اجرا می کنند. متاسفانه شورای فنی به حربه ای تبدیل شده برای رییس فدراسیون که هرچه می گوید آن ها تایید کنند.شما تناقضات را ببینید.یک روز سجاد انوشیروانی می گوید با هماهنگی و تایید مرادی استعفا داده و روز دیگر مرادی وقتی تحت فشار قرار می گیرد می گوید انوشیروانی باید بماند و با قدرت کار کند. وقتی سجاد انوشیروانی با فدراسیون هیچ قراردادی ندارد چطور انتظار می رود که او بیاید و کار کند؟به نظر من اگر سجاد ادامه میداد بازهم چنین شرایطی حاکم بود. زیرا این فدراسیون حاضر نیست کسی از خودش بزرگ تر شود. من واقعا متاسفم که ما فقط در حال فرصت سوزی و مهره سوزی هستیم. سجاد انوشیروانی با امکانات کمی که داشت زحمت زیادی کشید. او حتی بدون قرارداد برای این تیم کار کرد. همینطور نواب نصیر شلال. این دو نفر تازه وارد عرصه مربی گری شده بودند و زحمات زیادی کشیدند.کار کردن با این گروه عاقبت خوشی ندارد زیرا این مدیران اصلا به فکر وزنه برداری نیستند. اگر نه مربی ای که بیشترین زحمت را می کشد نباید بخاطر حقوق حداقلی خود استعفا کند. مدیران یا به کار مربیان اعتقاد و اعتماد دارند یا ندارند. وقتی تمام فدراسیون و محل تمرینات را دوربین مدار بسته می گذارند یعنی آقای مرادی می خواهد گاه و بی گاه در کار مربی دخالت کند.»
اما حرف های پایانی قهرمان وزنه برداری ایران و جهان.آنجا که او به سایر تغییرات در فدراسیون وزنه برداری اشاره می کند و می گوید:«هرکسی که با مرادی کار کند و بعد از مدتی به مقاصد او پی ببرد، دیگر کار کردن با او سخت است و به همین دلیل این تغییرات ادامه دارد زیرا هیچ کس حاضر نیست زیر بار حرف زور این فدراسیون برود. علی مرادی شعار های بسیاری داد و مسائل زیادی را علیه حسین رضازاده مطرح کرد که یکی از آن ها مسئله ورزشکار سالاری بود.در پایان باید بگویم وزنه برداری ایران با این مدیریت پیشرفت نمی کند. مگر اینکه خانواده وزنه بردای شخصی را بر سر کار بیاورند که دلش برای این رشته بسوزد. من دو سال پیش هم گفتم که آقای مرادی خودش عین حاشیه است و تمام حواشی ای که اطراف وزنه برداری ایران بوده، هم برآمده از علی مرادی است. »
43 43

پاسخ دهید