فسـاد، اف بی‌آی و 2+3


فسـاد، اف بی‌آی و 2+3


فيفا = فساد
معمولاً انتخابات رياست فيفا هر 4 سال يك بار و آن هم سال بعد از هر جام جهاني‌ برگزار مي‌شود. اين دوره هم اين قاعده رعايت شد و سال 2015 (سال بعد از جام جهاني‌ 2016) انتخابات فيفا برگزار شد؛ انتخاباتي پرحرف و حديث كه در آن سپ بلاتر سوئيسي براي چندمين بار پي‌درپي توانست بيشترين آرا را به دست بياورد و مجدداً انتخاب شود. با اين حال حواشي به وجود آمده كار خودش را كرد‌‌. در هتل مجللي در زوريخ، نزديك محل برگزاري كنگره فيفا، «FBI» دست به كار شد و بسياري از اعضاي كميته اجرايي فيفا را به جرم زد و بند و تباني و دريافت رشوه دستگير كرد.

آمريكايي‌ها اين بار به پشتوانه گزارشات مستدلي كه داشتند، به دل فيفا نفوذ و بسياري از موارد فساد را رو كردند. البته جرقه اين كار هم دادن ميزباني جام جهاني‌ 2018 به قطر بود كه دل آمريكايي‌ها را حسابي خون كرده بود. اعضاي كميته اجرايي يكي، پس از ديگري بازداشت شدند و گزارش‌هاي مختلفي هم عنوان مي‌شود كه نفرات ديگري هم در راه هستند. فساد تا بيخ گوش سپ بلاتر رسيده بود و او در نهايت 3 روز بعد از اينكه مجدداً به عنوان رئيس فيفا انتخاب شده بود، مجبور شد از سمتش استعفا كند! اتفاقي كه دوباره اعضاي فيفا را مجبور كرد مجمع فوق‌‌‌العاده‌اي تشكيل بدهند تا سرنوشت رياست اين نهاد مشخص شود. به همين خاطر امسال انتخابات رياست فيفا با 9 ماه تأخير به سال 2016 رسيده و قرار است فردا برگزار شود.

5 كانديدا‌‌؛ 2 مدعي، 3 كم‌شانس
بعد از استعفاي بلاتر جنگ نامزدهايي كه مي‌خواستند جانشين او شوند، شروع شد‌‌. مهم‌ترين مردي كه دوباره پا به عرصه رقابت گذاشت، شاهزاده بن حسين بود‌‌؛ مردي كه در انتخاباتي كه بلاتر رئيس شد، شركت كرده بود و تنها رقيب بلاتر هم محسوب مي‌شد. بن حسين اگرچه حمايت دو چهره سرشناس به نام‌هاي پلاتيني و مارادونا را داشت ولي در نهايت در رقابت با بلاتر شكست خورد و به رياست نرسيد. او البته فكر مي‌كرد با رفتن بلاتر شانس زيادي براي رياست فيفا دارد ولي بعداً اتفاقي افتاد كه متوجه شد هنوز كار سختي براي رسيدن به رياست فيفا دارد.

در واقع آمدن پلاتيني خيلي‌ها را نااميد كرد. رئيس يوفا نامش را به عنوان نامزد رياست فيفا نوشت و خيلي‌ها با آغوش باز از او پذيرايي كردند ولي يكي، دو روز مانده بود به نهايي شدن ليست، پاي پلاتيني هم به پرونده فساد كشيده و در نهايت او مجبور شد نامزدي‌‌اش را پس بگيرد. اين‌طور شد كه اتحاديه فوتبال اروپا برگ ديگري رو كرد: جاني اينفانتينو، دبيركل يوفا. به غير از اين دو نفر دو مرد ديگر هم ثبت‌نام كردند: توكيو سكسويل كه تاجر است و سياستمدار و ژروم شامپاين فرانسوي كه كلي سابقه كار در فيفا دارد. با اين حال مرد پنجمي كه از راه رسيده، شرايط را براي بقيه سخت‌تر كرده‌‌؛ شيخ سلمان بحريني، رئيس كنفدراسيون فوتبال آسيا، با ثبت‌نامش خيلي‌ها از جمله بن‌حسين را نااميد كرد. حالا پيش از برگزاري انتخابات فردا جدال اصلي بين دو كانديداست: اينفانتينو كه با رأي اروپايي‌ها و آمريكاي‌شمالي از راه رسيده و شيخ سلمان كه حمايت آسيايي‌ها و آفريقايي‌ها را دارد. در اين ميان هنوز هم سرنوشت فدراسيون‌هاي فوتبال آمريكاي‌جنوبي مشخص نيست و معلوم نيست قرار است به چه كسي رأي بدهند.

شيخ سلمان در رادار «اف‌بي‌آي»
روزنامه‌هاي انگليسي كه نقش بزرگي در كله‌پا كردن سپ بلاتر داشته‌اند، به تازگي برنامه ديگري هم در دستور كارشان قرار داده‌اند كه مهم‌ترين هدف‌شان شيخ سلمان است‌‌. اين مرد بحريني علاوه بر رياست AFC، سمت نايب‌رئيسي فيفا را هم دارد و ظاهراً پايش در فساد گسترده‌اي كه فيفا را در بر گرفته،‌ گير است. اين ادعايي است كه روزنامه انگليسي «سان» مطرح كرده و حتي نوشته «FBI» منتظر است تا شيخ سلمان پايش به زوريخ برسد و بازجويي از او را شروع كند. گفته مي‌شود او هم در دادن ميزباني به روسيه و قطر نقش داشته و حالا بررسي‌هاي تازه اين موضوع را نشان داده كه نام شيخ سلمان هم در اين پرونده‌ها ديده مي‌شود. البته پيش از اين هم عنوان شده بود سال 2010 شيخ سلمان كه در آن زمان هنوز رياست فدراسيون فوتبال بحرين را در دست داشته، بازي جعلي با تيم قلابي توگو براي بحرين ترتيب داده تا بنگاه‌هاي شرط‌بندي را تغذيه كند.

در واقع تيمي ساختگي به نام توگو به بحرين آمد كه بعدها مشخص شد اين تيم بايد 3 بر صفر مي‌باخته. در شرايطي كه تيم قلابي توگو با بحرين بازي مي‌كرد، تيم اصلي توگو راهي مسابقه‌اي رسمي با يكي ديگر از تيم‌هاي آفريقايي شده بود! به اين پرونده‌ها بايد درگير بودن نام شيخ سلمان در ليست سياه سازمان‌هاي حقوق بشري را هم اضافه كرد. گفته مي‌شود او در جريان اعتراضات مردمي بحرين، ورزشكاران اين كشور را شناسايي و به نهادهاي امنيتي معرفي كرده تا آنها را دستگير كنند. البته كمپين تبليغاتي شيخ سلمان با رد كردن اين موارد عنوان كرده اروپايي‌ها اين مسائل را مطرح مي‌كنند تا براي اينفانتينو رأي بخرند.

كانديداها
شيخ سلمان بن ابراهيم الخليفه (50 ساله، بحريني)
نايب‌رئيس فيفا، رئيس كنفدراسيون فوتبال آسيا
جاني اينفانتينو (45 ساله، سوئيسي)
حقوقدان، مرد شماره دوي يوفا
شاهزاده علي بن حسين (40 ساله، اردني)
نظامي سابق، نايب‌رئيس فيفا بين سال‌هاي 2011 تا 2015
توكيو سكسويل (62 ساله، آفريقاي‌جنوبي)
تاجر، سياستمدار و هم‌سلولي سابق نلسون ماندلا
ژروم شامپاين (57 ساله، فرانسوي)
ديپلمات سابق، معاون سابق دبيركل فيفا

 

پاسخ دهید