لوپتگی؛ انقلابی‌ترین سرمربی قرن ماتادورها


لوپتگی؛ انقلابی‌ترین سرمربی قرن ماتادورها


روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ جولن لوپتگي جوان در شرايطي روي نيمكت مربيگري تيم ملي اسپانيا تكيه زده كه يك كلمه در صحبت‌هايش بيش از هر چيز جلب توجه مي‌كرد: بازسازي و نوسازي! كه البته اين كلمه به معناي انقلاب نيست. سرمربي جديد ماتادورها حالا اولين ليست بازيكنان فراخوانده شده به اردوي تيمش را اعلام كرده كه اين تيم متشكل از بازيكناني است كه به خوبي با سبك بازي لاروخا كنار آمده و در اين سيستم جا افتاده‌اند. البته در اين تيم چهره‌هاي جديد زيادي هم ديده مي‌شوند. اگر بخواهيم به مرور ليست بازيكنان فراخوانده شده توسط سرمربيان تيم ملي اسپانيا در يك قرن اخير بپردازيم، به اين جمع‌بندي مي‌رسيم كه ليست لوپتگي در مقايسه با ساير ليست‌ها، بيشترين تغيير و تحول را داشته چرا كه در ليست او نام 9 بازيكن جديد ديده مي‌شود.

غايب بزرگ فهرست او، آندرس اينيستاست كه به خاطر مصدوميت نامش را در اين ليست نمي‌بيند و در حالت كلي يكي از مهره‌هاي اصلي و ليدرهاي تيم لوپتگي به حساب مي‌‌آيد. در بين ديگر غايبان اين ليست نام ايسكو به چشم مي‌خورد كه او هم به دليل مصدوميت نامش را در اين ليست نمي‌بيند. از جمله ساير غايبان برجسته، مي‌توان به ايكر كاسياس، سسك فابرگاس و پدرو اشاره كرد. اولين بازي اسپانيا زير نظر لوپتگي در روز اول سپتامبر و ديداري دوستانه مقابل بلژيك خواهد بود.

اولين ليست دل‌بوسكه در سال 2008‌
بعد از قهرماني اسپانيا در يورو2008 و كناره رفتن لوئيس آراگونس بود كه ويسنته دل‌بوسكه هدايت اسپانيا را در دست گرفت و از اولين لحظات انتصاب به عنوان سرمربي تيم اعلام كرد كه هدفش حفظ سبك كاري آراگونس است و فقط تغييراتي جزئي در تيم اعمال خواهد كرد. او اين سياست را از روز اول تا روز پاياني دنبال كرد. دل‌بوسكه در اولين ليستش، 4 بازيكن جديد را به تيم دعوت كرد و 5 بازيكني كه در آخرين ليست آراگونس جاي داشتند را خط زد كه دو تا از آنها مارچنا و سسك بودند كه به خاطر مصدوميت خط خوردند. آموربيه تا، ايرائولا، كاپل و بويان كركيچ، بازيكنان جديد ليست اول دل‌بوسكه بودند كه هيچ‌كدام از آنها نتوانستند تأثير چنداني در تركيب اسپانيا بگذارند و ماندگار شوند. البته دل‌بوسكه در دوران 8 ساله مربيگري‌‌اش در اسپانيا بازيكنان زيادي را به تيم ملي دعوت كرد ولي ليست ابتدايي او، تحولاتي انقلابي را به همراه نداشت.

آراگونس و آزمون و خطا براي يافتن سيستم مناسب
اين سرمربي بزرگ در سال 2004 و بعد از ناكامي ماتادورها در يوروي پرتغال (ناكامي در صعود از مرحله گروهي) روي كار آمد و توانست اسپانيا را به سال‌هاي باشكوهش بازگرداند. او تغييرات چنداني در ليست بازيكنان دعوت شده به تيم اعمال نكرد ولي براي انتخاب 11 بازيكن اصلي تيم دست به تغييرات زيادي زد. 8 بازيكني كه توسط اينياكس سانس به تيم ملي دعوت نشده بودند، توسط آراگونس به تيم ملي آمدند كه از جمله آنها مي‌توان به كاپدويلا و ژاوي ارناندس اشاره كرد و ژاوي زير نظر او تدريجاً تبديل به يكي از موفق‌ترين بازيكنان تاريخ لاروخا شد.

اينياكي سانس و اجبار براي تغيير
در آگوست 2002 و بعد از حذف اسپانيا در جام‌جهاني‌ كره و ژاپن، سانس روي كار آمد و در اولين ليستش تغييرات زيادي را اعمال كرد. او 13 بازيكن از بازيكناني كه كاماچو به جام‌جهاني‌ برده بود را خط زد كه البته 5 تا از اين تغييرات اجباري بودند. باراخا، آلبلدا و ديگو تريستان به خاطر مصدوميت دعوت نشدند و فرناندو ايه‌رو و لوئيس انريكه هم خداحافظي كرده بودند. البته سانس تغييرات اساسي‌‌اش را در دومين ليست بازيكنان فراخوانده شده به تيم ملي ايجاد كرد.

كاماچو، شجاع‌ترين سرمربي
آنتونيو كاماچو در نوامبر سال 1998 و به صورت اورژانسي روي كار آمد و بعد از باخت 2-3 اسپانيا مقابل قبرس در مرحله مقدماتي يوروي هلند و بلژيك به اين سمت برگزيده شد. او در اولين ليست بازيكنان ارائه شده كاري عجيب انجام داد و 6 بازيكن را براي اولين بار به تيم ملي دعوت كرد.پاسخ دهید