مازیچ، داور جدال نکو و دژاگه با پورعلی‌گنجی و ژاوی


مازیچ، داور جدال نکو و دژاگه با پورعلی‌گنجی و ژاوی


روزي كه شاگردان كارلوس كروش بمب روحيه و انگيزه بودند تا مقابل يكي از پرستاره‌ترين تيم‌هاي تاريخ دنيا دست به خلق يك شگفتي بزرگ بزنند. آن روز سرمربي پرتغالي و ملي‌پوشان ايران تصور هر اتفاقي را داشتند جز اينكه يك داور صربستاني بخواهد مانع حماسه‌سازي آنها شود چون در جريان 90 دقيقه بازي، يوزهاي ايراني هر كاري دل‌شان خواست با رقيب قدرتمند خود و ستاره شماره 10 آرژانتين ليونل مسي انجام دادند اما يك داور لجباز مثل ميلوراد مازيچ مانع برد ايران شد تا در عين شايستگي، ما مغلوب گل دقيقه 90 مسي شده و به آرژانتين ببازيم.

در آن بازي سواي درخشش دروازه‌بان آرژانتيني‌ها، هنرنمايي يك داور صربستاني هم خيلي در برد آرژانتين نقش داشت تا جايي كه بعد از بازي كارلوس كروش در كنفرانس مطبوعاتي‌‌اش با حمله تند به داور بازي با آرژانتين، مازيچ را متهم به سرقت پنالتي ايران روي اشكان دژاگه كرد و اين صحبت‌هاي او با واكنش‌هاي بسياري روبه‌رو شد تا بازتاب اين اتفاق بدجوري كميته داوران فيفا را زير سؤال ببرد. در دقيقه 65 بازي با آرژانتين، اشكان دژاگه روي پاس خوب عليرضا جهانبخش در موقعيتي مناسب براي گلزني قرار گرفت اما برخورد او با پابلو زابالتا در محوطه جريمه باعث سرنگوني ستاره ايران شد كه اين صحنه بوي پنالتي مي‌داد اما ميلوراد مازيچ بدون توجه به اين صحنه، دستور به ادامه بازي داد كه صحنه‌هاي آهسته كاملاً نشان مي‌داد داور صربستاني اشتباه كرده و بايد يك پنالتي براي ايران مي‌گرفت.

از آن پس، هم كروش و هم ساير ملي‌پوشان هر‌گاه صحبت از بازي با آرژانتين مي‌شد، از داور صربستاني به عنوان سارق پنالتي ايران نام برده و او را مقصر اصلي باخت ايران به آلبي‌سلسته معرفي مي‌كردند. همين چند هفته قبل بود كه اشكان دژاگه در مصاحبه‌اي گفت: «هنوز به اتفاقات بازي با آرژانتين و صحنه پنالتي فكر مي‌كنم چون يادم نمي‌رود كه مازيچ با ما چه كرد. آن روز همه دنيا ديدند كه ما به آرژانتين نباختيم بلكه به داور صربستاني باختيم به همين خاطر هيچ وقت نمي‌توانم اشتباه او را در آن صحنه ببخشم». همين صحبت‌ها نشان مي‌دهد كه اشكان دژاگه به عنوان سوژه اصلي آن پنالتي بدجوري حسرت اشتباه داور را مي‌خورد. حالا با گذشت يك و نيم سال دوباره اين بازيكن بايد با داور جنجالي بازي ايران – آرژانتين اين بار در دوحه و رقابت‌هاي ليگ ستارگان قطر روبه‌رو شود چون سارق پنالتي تيم ‌ملي در جام ‌جهاني‌ 2014 برزيل به عنوان داور دربي حساس دو تيم سرشناس دوحه انتخاب شده و مسافر دوحه است.

با توجه به اينكه اشتباهات و اعتراضات به داوري در ليگ ستارگان قطر به اوج خود رسيده است، فدراسيون فوتبال اين كشور تصميم گرفته با نزديك شدن به بازي‌هاي حساس فصل، بيشتر از داوران اروپايي سود ببرد به همين خاطر ميلوراد مازيچ و دو كمك هموطن او براي قضاوت ديدار السد و العربي در هفته بيستم ليگ ستارگان قطر انتخاب و معرفي شدند تا فردا شب در ورزشگاه عبدا… بن‌خليفه يك بار ديگر مازيچ برابر ايراني‌هاي ملي‌پوش حاضر در برزيل قرار بگيرد. مسلماً تجديد ديدار نفراتي مثل اشكان دژاگه و جواد نكونام با اين داور صربستاني كه كم قضاوت جنجالي نداشته، مي‌تواند صحنه‌هاي جالب توجهي را رقم بزند و به عنوان سوژه مد‌نظر قرار بگيرد چون شاگردان كروش در غياب مربي پرتغالي مي‌توانند سارق پنالتي ايران را اسير خود كنند! شايد به همين خاطر باشد كه خيلي از ايراني‌ها براي ديدن دربي حساس لژيونرهاي قطري آن هم با قضاوت اين داور جنجالي لحظه‌شماري مي‌كنند تا ببينند دژاگه مي‌تواند در جدال با ژاوي و پورعلي‌گنجي پنالتي بگيرد يا نه؟

پاسخ دهید