ما اگر جای استقلال بودیم، دفاع نمی‌کردیم


ما اگر جای استقلال بودیم، دفاع نمی‌کردیم


در تعطيلي تمرين پرسپوليس از فرصت استفاده كرديم و به ديدار مايكل اومانا رفتيم و در خانه اين مدافع كاستاريكايي پرسپوليس كه همراه همسر، مادر و دختر و پسرش در سعادت‌آباد زندگي مي‌كند، با مايكل گپ زديم…

انگار آسيب‌ديدگي پايت بهتر شده؟
بله، خيلي بهترم… مراحل درمان پايم را زير نظر پزشكان پشت سر گذاشتم و الان مرحله آخر درمانم است كه آب‌درماني مي‌كنم و ظرف چند روز آينده با شروع تمرينات، بدون مشكل با بقيه تمرين مي‌كنم. پيش‌بيني‌ام اين است كه از بازي هفته دوازدهم (بعد از تعطيلات) مي‌توانم در خدمت پرسپوليس باشم.

پس اين وقفه‌اي كه در ليگ برتر افتاد، به نفع تو شد؟
خيلي (خنده) اصلاً انگار اين وقفه براي من بود كه بازي‌هاي بيشتري را از دست ندهم! در اين مدت كه بازي‌ها تعطيل است، به تمرينات تيم برمي‌گردم و بعد از بازگشت به شرايط آمادگي آرماني، با نفرات كناري‌ام هم هماهنگ مي‌شوم.

حالا كه صحبت هماهنگي شد، كنار كدام يك از مدافعان راحت‌تر بازي مي‌كني؟
فرقي نمي‌كند با محسن (بنگر) خيلي راحتم، با نور (نورمحمدي) هم بازي‌هايي كه كنار هم بوديم، مشكلي نداشتيم، كنار ماريچ هم راحت بازي مي‌كنم.

سياستمدارانه جواب نده، بالاخره كنار يك نفر بايد راحت‌تر باشي!
حقيقتش را گفتم، برايم فرقي نمي‌كند كنار كدام بازيكن باشم ولي چون با محسن بيشتر بازي كردم، طبيعتاً با او راحت‌ترم.

در همين پست مدافع مياني راحت هستي؟ زمزمه‌اي بود كه دوست داري هافبك دفاعي باشي؟
نه، اصلاً چنين چيزي نيست. من پست تخصصي‌ام مدافع مركزي است. البته اگر كادرفني بگويد مهاجم يا دروازه‌بان هم باش، تابع هستم و قطعاً مي‌پذيرم.

انگار قبلاً مهاجم بودي؟
بله، اوايل فوتبالم به عنوان مهره هجومي بازي مي‌كردم.

پس به همين دليل، در بازي روي زمين مسلط هستي و ميل به هجوم داري؟
به هر حال يكسري ويژگي‌ها بعد از تغيير پست در وجود بازيكن مي‌ماند. البته من تمايل دارم بيشتر وظايف دفاعي‌ام را انجام بدهم. الان در پرسپوليس عناصر تهاجمي خوبي داريم. بازيكنان حمله‌وري كه توپ را خيلي خوب از مدافع حريف عبور مي‌دهند. نمي‌خواهم بي‌دليل از همبازيانم حمايت كنم ولي چون من هر روز مقابل آنها تمرين مي‌كنم، مي‌دانم اين بچه‌ها چقدر در فاز تهاجمي توانايي دارند. برانكو با تمرينات اصولي، مهارت‌هاي عناصر تهاجمي تيم را افزايش داده است و بچه‌ها بازي هجومي خوبي را به نمايش مي‌گذارند و همان‌طور كه آنها وقتي توپ در اختيار حريف است، در فاز تدافعي به ما كمك مي‌كنند، من و ساير عناصر دفاعي هم در فاز تهاجمي از اين بچه‌ها پشتيباني مي‌كنيم.

چقدر خوب، حالا كدام يك از اين بچه‌ها شما را مصدوم كرد؟
هيچ‌كدام، من در تمرين روي پاي خودم چرخيدم و همين چرخش باعث آسيب‌ديدگي‌ام شد.

و همين آسيب‌ديدگي باعث شد دربي را از دست بدهي؟
بله، خيلي حيف شد… دوست داشتم در اين بازي حاضر باشم.

چرا، مگر همه بازيكنان قبل از دربي نمي‌گويند دربي هم يك بازي معمولي است و…
دربي از لحاظ امتياز مثل هر بازي ديگري است چون بيشتر از 3 پوئن ندارد اما هيجانش خاص است. دربي در تمام دنيا از لحاظ هيجان و جذابيت با بقيه بازي‌ها تفاوت دارد. من دربي‌هاي زيادي را تجربه كردم و دربي تهران هم يكي از هيجان‌انگيزترين بازي‌هاست.

اين دربي را كجا ديدي؟
پاي تلويزيون و واقعاً هم كار سختي بود… سخت‌ترين كار دنيا!

چرا؟ چون عقب بوديد؟
نه، مثل روز برايم روشن بود، بازي را نمي‌بازيم، تماشاي دربي سخت بود چون دوست داشتم در اين بازي باشم.

حالا كه بازي مساوي شده، مي‌گويي مطمئن هستم نمي‌باختيم؟
روند بازي به شكلي بود كه مي‌دانستم گل مي‌زنيم. هيچ تيمي نمي‌تواند با عقب‌نشيني مطلق، به حريف شانس گل بدهد و منتظر باشد حريف تمام شانس‌ها را خراب كند. استقلال آن روز به شكلي بازي مي‌كرد كه به ما شانس گل مي‌داد و معلوم بود بالاخره يكي از توپ‌ها گل مي‌شود.

اما خيلي‌ها مي‌گويند پرسپوليس هم اگر از استقلال جلو مي‌افتاد، شايد به همين شيوه دفاع مي‌كرد.
مطمئن باشيد ما چنين كاري نمي‌كرديم. ما در اين فصل در بازي‌هاي ديگري هم بوده كه از حريف جلو افتاديم اما به دفاع مطلق رو نياورديم. مقابل استقلال هم ما اگر جلو مي‌افتاديم، براي زدن گل دوم تلاش مي‌كرديم و بازي را در زمين حريف اداره و كنترل مي‌كرديم. ما همين چند روز پيش مقابل ذوب‌آهن هم حتي وقتي 10 نفره شديم، دفاع مطلق انجام نداديم.

بازي حذفي با ذوب‌آهن را هم از تلويزيون ديدي؟
بله و اصلاً دوست ندارم در كار داوران دخالت كنم اما پاي تلويزيون وقتي دروازه‌بان ما اخراج شد، نزديك بود شوكه شوم. پاي تلويزيون ماتم برد. هر دو دست دروازه‌بان ما بالا بود و كاملاً مشخص بود توپ به دست او نخورده است. نمي‌دانم داور چرا او را اخراج كرد. اشتباه در داوري وجود دارد ولي اين اشتباه لطمه بزرگي به ما زد، حالا جام حذفي بدون حضور ما دنبال مي‌شود و اين اصلاً عادلانه نيست. الان ما بايد در جام حذفي بوديم.

ولي حالا فقط ليگ برتر را داريد.
بله و اين حقيقت تلخي است كه استحقاق ما قهرماني در جام حذفي بود و حالا تماشاچي جام حذفي شده‌ايم و بايد انرژي‌مان را فقط روي ليگ برتر متمركز كنيم.

به قهرماني يا سهميه گرفتن پرسپوليس اميد داريد؟
صددرصد. ما الان در ليگ باشگاهي ايران از تمام تيم‌ها بهتر بازي مي‌كنيم.

 

پاسخ دهید