می‌ترسم دیگر بزرگ‌ترین باشگاه دنیا نباشند


می‌ترسم دیگر بزرگ‌ترین باشگاه دنیا نباشند


اين بخشي از اظهارات ديويد بكام از اسطوره‌هاي منچستريونايتد است كه جدايي فرگوسن و تعدادي از ستاره‌هاي تيم را دليل اصلي ناكامي‌هاي سال‌هاي اخير يونايتد مي‌داند. بكام هشدار داده كه اگر اين روند ادامه پيدا كند، منچستريونايتد جايگاهش را به عنوان اولين باشگاه جهان از دست خواهد داد.

آنها از اواخر دهه 80 به اين سو هرگز تا اين اندازه در زمينه جام گرفتن ناكام نبوده‌اند و همه چيز از زمان بازنشستگي الكس فرگوسن در سال 2013 بعد از قهرماني تيم در ليگ برتر شروع شد. فرگي بود كه يونايتد را به يك قدرت جهاني تبديل كرد و بكام نگران است كه اين جايگاه به زودي از دست برود: «منچستريونايتد، منچستريونايتد است. مهم نيست دوستش داشته باشيد يا از آن متنفر باشيد. اين باشگاه يكي از بزرگ‌ترين، اگر نگوييم بزرگ‌ترين، باشگاه‌ها در جهان است و بايد اين سابقه‌‌اش را حفظ كند. تنها راهش اين است كه دوباره به جام‌هاي قهرماني دست پيدا كنند. ما طي 20 سال اخير موفقيت‌هاي بسيار زيادي داشته‌ايم و اگر يكي، دو فصل ناكام بمانيم، مردم آن را به چشم يك بحران بزرگ نگاه مي‌كنند.»

بكام معتقد است سقوط يونايتد با رفتن فرگوسن و جدايي ستاره‌هاي باشگاه آغاز شد: «به عنوان يك هوادار باشگاه من هميشه اميدوار بودم به چنين وضعيتي دچار نشويم اما اجتناب‌ناپذير بود. وقتي مربي رفت، تغيير بزرگي ايجاد شد اما همزمان بازيكنان بزرگي مثل كين، اسكولز و گيگز هم كفش‌هايشان را آويختند و شخصيت‌هاي بزرگي از تيم جدا شدند. حتي ديويد گيل هم از سمت مديريت باشگاه كنار رفت. همه اينها اركان اصلي يونايتد بودند.»

فان‌خال هنوز فرصت دارد
ژوزه مورينيو را از نامزدهاي جانشيني لوئي فان‌خال مي‌دانند چرا كه مربي هلندي يكي از بدترين فصل‌هاي تاريخ منچستريونايتد در ليگ برتر را رقم زده است. بكام اما در مورد احتمال آمدن او به يونايتد صحبت نكرد: «بعد از فصلي كه چلسي داشت و قهرمان هم شد، چه كسي فكرش را مي‌كرد كه ژوزه با آن وضعيت از اين تيم جدا شود؟ معني‌‌اش اين نيست كه او مربي بدي بوده. او هنوز هم جزو برترين مربيان است و اميدوارم هرچه زودتر به ليگ برتر بازگردد.» به گفته او فان‌خال هنوز هم فرصت دارد تا با قهرماني در جام‌ حذفي ناكامي‌ها را تا حدي تلافي كند: «گاهي اوقات يك مربي به زمان بيشتري نياز دارد. نشستن روي نيمكت منچستر‌يونايتد كار ساده‌اي نيست و هميشه مربي با انتقاد مواجه خواهد شد. فصل نااميدكننده‌اي داشته‌ايم كه دليلش بازي‌هاي ضعيفي است كه انجام شده اما يك جام در انتهاي فصل مي‌تواند راضي‌كننده باشد.»

پاسخ دهید