نصرتی: چرا ناامید باشیم؟ شانس صعود داریم/ حتی می‌توانیم پرتغال را ببریم

نوید اصغری – خبرگزاری خبرآنلاین؛ محمد نصرتی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال کشورمان که سابقه بازی مقابل رونالدو و تیم ملی پرتغال را در جام جهانی 2006 دارد در ارتباط با تیم ملی ایران و گروه ایران در جام جهانی روسیه با خبرآنلاین گفتگویی کرده است که در ادامه می خوانید:

*با توجه به اینکه به گفته بعضی ها ایران در گروه مرگ قرار دارد به نظر شما گروه ما چگونه است؟

شکی نیست که گروه ما گروه سختی است اما ما ایرانی هستیم و انگیزه های ما در جام جهانی تعیین کننده خواهد بود. ما با پرتغال و حتی آرژانتین قبلا هم بازی کردیم و هر بار توانستیم نمایش قابل قبول و خوبی جلوی تیم های بزرگ داشته باشیم. به عقیده من به غیر از بازی با اسپانیا بازی با پرتغال و مراکش بازی پایاپایی خواهد بود.

*واقع بینانه تیم ملی ایران با توجه به اینکه در گروه مرگ قرار گرفته است شانس صعود به مرحله حذفی جام جهانی را دارد؟

همه چیز ورزش به امید است. شک نکنید کی‌روش آدم با هوشی است و از الان برای جام جهانی و این سه بازی بزرگ برنامه ریزی خواهد کرد.به جز بازی با اسپانیا که خب مشخص است که چه تیم بزرگی هستند در بازی با مراکش و پرتغال ما شانس داریم که حتی برنده بازی باشیم. به دلیل اینکه بازیکنان ایران توان این را دارند که نتیجه قابل قبولی در این دوبازی کسب کنند و به نظر من ما برای صعود شانس داریم.

*به نظر شما حالا که قرعه ما در جام جهانی مشخص شده است باید با چه شکل تیم هایی بازی تدارکاتی انجام دهیم. تا برای سه بازی بزرگ جام جهانی آماده شویم؟

تعیین حریفان تدارکاتی ایران دست کی روش است و مراکش با توجه به اینکه یک تیم آفریقایی است و ما در این چند سال با تیم های آفریقایی زیاد بازی کردیم. به عقیده من ایران باید با تیم هایی بازی دوستانه انجام دهد که قدرت حفظ توپ بالایی داشته باشند به دلیل اینکه اسپانیا و پرتغال تیم هایی هستند که مالکیت توپ بالایی دارند. فدراسیون باید با تیم هایی بازی برگزار کند که در سطح اول اروپا و جهان هستند تا تیم ایران نقاط ضعف خود را بیابد و آن ها را پوشش دهند تا برای جام جهانی آماده تر شوند.

*پرتغال الان چه مقدار تفاوتی نسبت به پرتغالی دارد که شما در سال 2006 جلوی آن بازی کرده اید؟

تیم های بزرگی مثل پرتغال و اسپانیا و… تیم هایی هستند که پایه و اساس فوتبال آن ها مثل همیشه است. اما بزرگانی مثل رونالدو الان خیلی تجربه بیشتری دارند و قهرمان اروپا هستند.پرتغال الان تفاوت چندانی با زمان ما ندارد و فقط از لحاظ تجربی، تجربیات آن ها بیشتر از قبل شده است.

*با توجه به اینکه شما سابقه بازی مقابل رونالدو را دارید به نظر شما راه متوقف کردن ستاره ای مثل رونالدو چیست؟

ما نباید فقط به یک فرد در بازی توجه کنیم. فوتبال یک بازی گروهی است و ما هم باید روی کار گروهی تمرین کنیم اگر کار گروهی بچه های تیم ملی ایران خوب باشد کل تیم ملی پرتغال قابل مهار است و نه فقط رونالدو. ما نباید ذهن تیم را معطوف به یک بازیکن کنیم به دلیل اینکه تیم هایی مثل پرتغال و اسپانیا بازیکنان بزرگی دارند واین بازیکنان می توانند نتیجه بازی را در ثانیه تغییر دهند.به همین دلایل ایران نباید فقط به یک نفر مثل رونالدو در بازی توجه کند و ذهن تیم باید روی کل تیم پرتغال باشد.

*مردم ایران با توجه به اینکه گروه سختی داریم می گویند که ما مقابل مراکش و پرتغال شاید شانس برد داشته باشیم اما جلوی اسپانیا حتی ما نفر به نفر هم هیچ شانسی نداریم.

من این حرف را قبول ندارم.درست است که اسپانیا بازیکنان بزرگی دارد و تیم بزرگی است اما ایران هم بازیکنان خوب و جوانی دارد کخ انگیزه بالایی دارند.ایران مربی با تجربه و بازیکنان با غیرتی دارد. درست است که ما مقابل اسپانیا شانس کمی داریم ولی اینطور نیست که اصلا شانسی نداشته باشیم. اما جلوی پرتغال و مراکش ما حتما می توانیم خوب عمل کنیم و سربلند از بازی خارج شویم.

*خیلی ها می گویند که کی روش مربی است که می تواند تیمش را برای بازی های بزرگ آماده کند.نمونه این اتفاق هم در بازی با آرژانتین قابل مشاهده بود.

شکی وجود ندارد که کی روش مربی بسیار بزرگی است و مهم تر از همه اینکه او مربی خیلی از همین بازیکن های بزرگ بوده است مثل رونالدو و… . به نظر من ایران شانس دارد و کی روش برنامه خودش را برای بازی مقابل این سه تیم را دارد. به هیچ عنوان ما نباید از الان ناامید باشیم و مطبوعات و مردم باید خوس بینانه به این قضیه نگاه کنند. به دلیل اینکه قرار است ما جلوی دو تیم بزرگ به میدان برویم و همین امر باعث می شود تا مردم و بازیکنان تیم ملی ایران انگیزه خوبی پیدا کنند.به عقیده من انگیزه در این شکل بازی ها بسیار تعیین کننده است.

*پیشنهاد یا توصیه شما به عنوان بازیکن سابق تیم ملی برای ملی پوشان ایران چیست؟

به نظر من حس انگیزه و توانایی فردی بازیکنان و اینکه با انگیزه تمرین کنند بهترین راهکار برای تیم ملی خواهد بود.

 

41258

 

پاسخ دهید