پرسپـولیس و عنصر ناشناخته‌ای به نام «ثبات»


پرسپـولیس و عنصر ناشناخته‌ای به نام «ثبات»


از يك سو، شايعات اغوا‌كننده مثلاً حضور برانكو روي نيمكت تيم ملي يا حتي پيشنهاداتي كه از سوي باشگاه‌هاي عربي از كشورهاي حوزه خليج هميشه فارس به او داده مي‌شود وجود دارد و از طرف ديگر، شيطنت‌هايي كه در ايران شاهدش هستيم. مشخصاً برخي نمي‌خواهند برانكو روي نيمكت تيم ماندگار شود و اين در حالي است كه هواداران، بازيكنان و حتي پيشكسوتان هميشه از برانكو دفاع كرده‌اند. اگر اين شيطنت‌ها جواب داد و برانكو رفتني شد، بار ديگر با پرسپوليسي مواجه مي‌شويم كه ثباتش را از دست داده است.

اين اتفاق بارها رخ داده كه تيم، در بخش فني دچار تغيير شده باشد. يك بررسي ساده در همين سال‌هاي اخير ثابت مي‌كند با هر تغيير كادر فني، چه بلايي بر سر پرسپوليس آمد.
تيم‌هاي بزرگ، جدا از شرايط خوب اقتصادي، جدا از اقبال در جلب تماشاگر و جدا از تعدد قهرماني، بايد به يك اسلحه به نام «ثبات» مسلح باشند اما اين عنصر در كالبد پرسپوليس ديده نمي‌شود. ثباتي كه بزرگ‌ترين ضربه را به تيم زد.

همين امروز اگر مي‌بينيد بازيكنان جوان تيم با يك فصل حضور ثابت در تركيب، خود را «بزرگ‌تر پرسپوليس» مي‌دانند، به خاطر عدم وجود ثبات و تغييرات پياپي در ليست بازيكنان است. اگر مي‌شنويد كه باشگاه پرسپوليس چيزي بيش از 100 ميليارد تومان (به ادعاي مسئولان باشگاه) بدهي دارد، به خاطر عدم ثبات در مديريت است و اگر مي‌بينيد پرسپوليس در فصل قبل داشت سقوط مي‌كرد يا طي سال‌هاي اخير، هيچ قهرماني‌اي به دست نياورده، باز هم به همين خاطر است.

در فصل يازدهم كه اولين فصل در دهه 90 بود، سرخپوشان با جنجال‌هاي زيادي از علي دايي عبور كردند و با حميد استيلي به توافق رسيدند اما اين تغييرات، اوضاع را بدتر كرد تا تيمي كه در فصل قبل، قهرمان جام ‌حذفي شده بود، در ليگ يازدهم دو بار به استقلال در ليگ (رفت) و جام‌ حذفي ببازد و حتي در ليست مدعيان قهرماني نيز قرار نگيرد.
استيلي قبل از اتمام نيم‌فصل اول از پرسپوليس اخراج شد و جاي خود را به مصطفي دنيزلي داد.
آقامصطفي با اينكه از تيم كم‌مهره پرسپوليس، عالي بازي مي‌گرفت اما در نتيجه‌‌گيري نتوانست عملكرد خوبي داشته باشد. تغييرات او در تيم نيز جواب نداد تا به خاطر شرايط بغرنج در تيم، دنيزلي نيز از ادامه همكاري با سرخپوشان در فصل يازدهم سر باز بزند.

در ليگ دوازدهم، محمد رويانيان يك تصميم عجيب گرفت و مربي كهنسالي به نام «مانوئل ژوزه» پرتغالي را از ليگ مصر روي نيمكت پرسپوليس نشاند.
يك تيم پرمهره نيز تحويلش داد اما پرسپوليس هر روز بدتر از ديروز نتيجه گرفت و حتي در برخي هفته‌ها، به آخرين تيم‌هاي ليگ تنه زد. يكي، دو بازي از نيم‌فصل دوم گذشته بود كه يحيي گل‌محمدي با يك عمليات پيچيده توسط بوقچي‌ها و مسئولان پرسپوليس، جانشين مانوئل شد. يحيي تاكتيك، نظم و چينش تيم را سر و سامان بخشيد تا تيم در ليگ به مقام هفتم برسد و در جام‌ حذفي تا فينال برود اما شكست در فينال جام ‌حذفي مقابل چشم صد هزار تماشاگر پرسپوليسي، زير پاي يحيي را خالي كرد تا اين مربي جوان كه مي‌توانست در پرسپوليس، آينده‌دار باشد از اين تيم رفتني شود.

بعد از يحيي، تيم به علي دايي سپرده شد. او با مهره‌هاي خوبي كه داشت، پرسپوليس را رو به جلو برد و توانست نايب‌قهرماني را به هواداران هديه بدهد اما تغييرات هيأت مديره، ثبات را از تيم گرفت و پرسپوليس به خاطر مسائل حاشيه‌اي بود كه قهرماني را از كف داد.
فصل هشتم، دايي كه دومين سال قراردادش را شروع مي‌كرد براي سرخپوشان با بدشانسي‌هاي زيادي آغاز شد و در راستاي تغييرات مديريتي، تغييرات كادر فني نيز شروع شد. دايي را برداشتند تا حميد درخشان كه رفاقت صميمانه‌اي با حميد سياسي رئيس هيأت‌مديره وقت باشگاه داشت را سرمربي تيم كنند. درخشان هرگز در پرسپوليس موفق نبود تا با شعار هواداران و به خاطر نتايج ضعيفي كه كسب كرده بود، به فاصله اندك تا پايان فصل از تيم جدا شود.

برانكو آمد و در زمان حضورش دو پيروزي بزرگ آسيايي و همچنين يك برد مقابل استقلال را به هواداران تقديم كرد. سپس يك تيم جذاب ساخت و به ليگ دوازدهم آورد كه چشم‌نواز و عالي فوتبال بازي مي‌كند. با برانكو، تيم به ثبات رسيد اما امروز هرجا كه بحث از تمديد قرارداد برانكو كنيد، يكسري هستند كه اين اخبار را تكذيب كنند. مشخص نيست باز هم نيمكت پرسپوليس در پايان فصل جاري دچار تغيير مي‌شود يا نه اما هر اتفاقي كه افتاد، به ياد داشته باشيم پرسپوليس با تغييراتش هرگز موفق عمل نكرده و موفقيتي كسب نمي‌كند تا وقتي «ثبات» را حفظ كند.

 

پاسخ دهید