کتابک: برترین مرجع کتاب کودک و نوجوان پارسی زبانان

کتابک: برترین مرجع کتاب کودک و نوجوان پارسی زبانان

ketabak-org

معتبرترین و باارزش‌ترین جایزه ترویج کتاب‌خوانی بین‌المللی به برنامه «با من بخوان (link is external)» رسید.

پایگاه ترویج کتاب و کتاب خوانی و فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان کتابک چیست و چه نقشی در گسترش و آگاهی بخشی درباره این موضوع ها دارد؟
ایران کشوری جوان با فرهنگ کودکی  و ادبیات کودکانی رو به رشد نیاز به رسانه هایی دارد که این وضعیت را به درستی و گستردگی بازتاب دهند. به سبب محدودیت های متعدد، رسانه های سنتی توانایی انجام این رسالت را ندارند. دسترسی محدود به این رسانه ها و منطقه ای بودن آن ها سبب می شد که به ویژه در موضوع هایی مانند ادبیات کودکان و فرهنگ کودکی بخشی بزرگ از مردم که در مرکز کشور زندگی نمی کردند، هیچ گاه به درستی از روند اموری که مربوط به کودکان بود، باخبر نشوند یا نتوانند تولیدات وابسته به کودکان را در زمان خود دنبال کنند. خوش بختانه در این زمینه، رسانه های نو مانند سایت های اینترنتی یا شبکه های اجتماعی به سبب فراگیر شدن روزافزون می توانند کمبودهایی که رسانه های سنتی داشتند بپوشانند.
کتابک پایگاه ترویج کتاب و کتاب خوانی و اخبار و گزارش های فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان، رسانه ای منحصر بفرد در این گستره است که پس از 7 سال فعالیت جایگاه خود را در میان مخاطبان فارسی زبان خود پیدا کرده است. اکنون به جرت می توان گفت که هیچ رسانه ایی به زبان فارسی در فضای وب نیست که بتواند کار کتابک را انجام دهد یا حتا با آن قابل مقایسه باشد. بار اصلی ترویج کتابخوانی، گزارش های فرهنگی و ترویج اموری مانند حقوق کودک و محیط زیست و توسعه پایدار برعهده کتابک است.
مخاطبان این رسانه چه کسانی هستند؟ مخاطبان کتاب طیف گسترده ای هستند که از والدین و خانواده ها شروع می شوند، کتابداران، آموزگاران ، مربیان فرهنگی ، کارشناسان فرهنگی کودک و نوجوان، نویسندگان و پدیدآورندگان و دانشجویان و پژوهندگان، نهادها و موسسه های فعال در حوزه کودکی  و در یک کلام همه دست اندرکاران حوزه فعالیت های کودکی را در برمی گیرد.
کتابک چه محتوایی تولید می کند؟ عمده ترین محتوای تولید شده از سوی کارشناسان کتابک، معرفی کتاب های با کیفیت و آثار ارزنده در عرصه ادبیات کودکان است. در پایگاه کتابک اکنون بیش از هزار کتاب با کیفیت ادبیات کودکان معرفی شده است. بخش برجسته دیگر از کار کتابک تهیه، گردآوری و تولید خبر و گزارش در حوزه فعالیت های کودکی است. در این حوزه به بخش هایی مانند  حقوق کودک ، بهداشت و تندرستی ، محیط زیست ، فرهنگ و آموزش ، لالایی های کودکانه ، شعر کودکانه ، و سرگرمی های کودکانه توجه ویژه ای می شود. مخاطبان فردی یا مخاطبان گروهی مانند آموزشگاه ها و کتابخانه ها می توانند به فراخور نیاز خود از این محتوا عمیق و گسترده بهره ببرند.  لازم به یادآوری است برای تولید چنین محتوایی  هزاران  ساعت زمان و بودجه بسیاری هزینه شده است. کتابک امیدوار است که در آینده بتواند با گسترش بیش تر محتوای خود مخاطبان گسترده تری را به سوی خود جذب کند.

کتابک پنجره ای به جهان خواندن است و دانایی. دانایی برای آگاه شدن. آگاه شدن برای دگرگون شدن و دگرگون کردن.
کتابک برآن است که راهنما و یاوری باشد برای گزینش مواد خواندنی مناسب برای کودکان و نوجوانان ایرانی و همسایگان ایران.
این پنجره گشوده است تا تو ( کتاب کودک) بتوانی از آن به جهان خواندن نگاهی بیندازی و از این جهان بیکران بهره ببری.
این جا خانه ی توست. دست در دست هم دهیم تا دنیایی بهتر برای کودکان خود بسازیم دنیایی در آرامش، دوستی و مهر.

بخش های سایت کتابک; بهداشت و تندرستی ، محیط زیست و حفاظت از محیط زیست ، فرهنگ و آموزش ، لالایی کودکانه ، لالایی عاشقانه ، شعر کودکانه – شعرهای کودکانه ، ساخت کاردستی ، کاردستی بسازیم ،

صفحه اصلی سایت کتابک

پاسخ دهید